Hot Toddy – Soğuk Havalardaki Sıcak İçkiniz

Kaliforniya’ya birkaç yıldır tanıdığım arkadaşlarımın düğününe gitmiştim. Haziran ayı olmasına rağmen hava biraz serindi. Sıcaklık gün içinde de sürekli değişkenlik gösteriyordu. Üç gün bir kamp alanında süren düğünden sonra biraz da civar şehirleri geziyordum. Bir gün Muir Woods Ulusal Anıtı’na gitmiştik. Bu alan kızılağaçların oldukça yoğun olduğu bir ormanlıktı ve burada yaklaşık bir saatten fazla dolaştık. İçeride gezmesi güzeldi ancak hava da orman olmasından kaynaklı oldukça serindi. Üstümde de sadece tişört olunca biraz üşütmüştüm.

Akşamında eve dönünce biraz üşütmüş olduğumu hissettim ama kimseye söylemedim. Arkadaşımın annesi özellikle hastalanma öncesinde alınan bir ilacı önerdi. İyi olduğumu söyledim. Sonraki gün uyanınca hastalanmış olduğumu anladım. Tüm gün yattım ve birkaç defa da arada terleyip duşa girdim. Ama fazla fayda etmedi.

Perşembe gününün gecesinde New York’a uçağım vardı.  Red eye denenlerden. Yani kırmızı göz. Gece uçup sabah inince uyuyamıyor ya, ondan işte. O hasta halimle gittim New York’a.  Cuma sabahı inince doğrudan arkadaşımın evine gittim taksi ile. Şiddetli yağmur vardı. Günboyu uyudum desem yeridir. Akşama Connecticut’tan gelecek diğer arkadaşımla birlikte Manhattan civarında bir yerde buluşmaya karar verdik. Gittim. Saat 8 gibiydi sanırım. Başka arkadaşları da vardı bizimkilerin. Onlarla sohbet etmeye dahi çok dermanım yoktu. Biraz sohbet, muhabbetten sonra gidesim vardı. Halbuki bir sonraki gün son günüm olacaktı New York’ta ve İstanbul’a dönecektim.

Evinde kalacağım arkadaşım Rayna’nın eskiden asker olan bir erkek arkadaşı vardı. Benim halimi görünce, bana ne içmek istediğimi sordu. Ben de iyi olmadığımı, biraz üşütmüş olduğumu söyledim. “Tamam”,  dedi. “Sana neyin lazım olduğunu biliyorum”.

Biraz sonra geldiğinde bana Hot Toddy denen bir içki getirmişti. Sıcak olduğu için yavaş yavaş içmeye başladım. Saat 21.30 civarı idi. İçkimi bitirdiğimde saat onu biraz geçiyordu. Daha iyiydim. Sonra ikincisini getirdi. Onu bitirdiğimde saat onbire gelmişti ve ben artık iyi hissediyordum. O halsizlik ve hastalıklı halim gitmiş gibiydi.

Oradan çıkıp birşeyler yemek için bir restorana gittik. Restoranda bir Hot Toddy daha içtim. Artık gayet iyiydim ve sonra nereye gideceğimizi sordum. O halsiz ve hastalıklı halimden eser kalmamıştı. Sonra başka bir mekana geçtik ve ben gayet güzel eğlenmeye başladım.

Uyumadan önce de alkol sonrasında alınan bir ağrı kesiciden aldım. Sonraki gün baş ağrısından ve hastalığımdan eser yoktu. Gayet enerjik ve mutlu kalkmıştım. Hot Toddy’nin içinde ne olduğunu sordum arkadaşıma. O da tarifi şöyle verdi:

  • Sıcak su
  • Bal
  • Bir dal kök tarçın
  • Biraz zencefil
  • Limon
  • Burbon (burbon yerine normal viski, ya da farklı likörler de kullanılabilir)

C vitamini sağlık için, bal yatıştırmak için, burbon ise hem uyuşturmak hem de boğazdaki mikropları öldürmek için. “the vitamin C for health, the honey to soothe, the alcohol to numb.”

Photo credit: http://www.abeautifulmess.com/2012/09/sweet-tea-hot-toddy.html

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.