Ucuz Seyahatin Yolları

Seyahat etmek, hele de söz konusu yurtdışı olunca hep zor, uğraştırıcı ve pahalı gelir. Bu akşamki konuşmamın ana amacı bu önyargıları yıkmak. Bakalım ne kadar başarılı olabileceğim 🙂

Öncelikle yurtdışına gitmek için nelerin gerektiği üzerinde konuşalım:

1 – Pasaport

2 – Döviz 🙂

3 – Vize (gideceğimiz ülkeye vize gerekiyorsa)

4 – Yabancı dil (bence çok da elzem değil, ama olması tabii ki yaşayacağınız tecrübenin daha da artması açısından faydalı olur.

Yurtdışına gitmek için gerekenlerin bir de parasal karşılıklarına bakalım:

1 – Pasaport: 94TL cüzdan ücreti + 573,10TL 10 yıllık pasaport için ücret= 667,10TL

Fotoğraf 1

2 – Döviz: Bu kısım tamamen gideceğiniz ülkeye ve o ülkenin pahalı ya da ucuz olmasına bağlı.

3 – Vize: Vizesiz ülkelerden birine, örneğin 6 Balkan ülkesinden birine gitmeniz durumunda vize ücreti maliyetiniz olmaz. Dünyada 69 ülkeye vizesiz gidilebilirken, 14 ülkeye de kapıda vize alarak, yani sadece ücreti karşılığında vize alınabiliyor. Vize gereken ülkelerin vizesi için gereken ücret ise değişken. 15 dolardan 250-300 dolara kadar değişiyor. En ucuz benim bildiğim Ermenistan 6 dolar iken 10 yıla kadar İngiltere vizesi 955 dolar. Şengen bölgesi için ücret genelde 60€ ile 100 liraya kadar tutan acente ücreti.

Fotoğraf 2

4 – Yabancı dil için ücret kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor 🙂

Pasaportunuz var. Yurtdışına, vizesiz bir ülkeye gitmek istiyorsunuz. Ve bu seyahatin maliyetini merak ediyorsunuz:

1 – Uçak ücreti, eğer erkenden Pegasus, Onur Air, Atlas Global gibi ucuz havayolu şirketlerinden birinden, ya da THY, Lufthansa gibi bir normal havayolu şirketlerinden birinin promosyonlarından faydalanıp alırsanız, ciddi anlamda uyguna gelebilir. Mesela Pegasus ya da OnurAir ile yurtdışı uçuşları tek yön için 35$ gibi bir fiyat iken THY ile gidiş dönüş 100$’dan başlayan fiyatlardan faydalanabilirsiniz. Ben genelde skyscanner.com sitesi üzerinden ücretlere bakıyorum. THY’nin kendi sitesinden dahi daha ucuza bilet bulabiliyorum böylece. Hem de %20 civarı daha uygun fiyata 🙂 Sadece uçak araştırırken gizli tarayıcı kullanmak ya da bilgisayardaki cookie’leri her seferinde silmek oldukça çok işe yarar.

Uçağın yanı sıra otostop ya da trenle de seyahat edebilirsiniz. Otostop ile seyahat edince yol maliyetiniz, yeme içme haricinde sıfırlanacağı için paranızı daha farklı değerlendirebilirsiniz. Trende ise, hele de Avrupa içinde seyahat edecekseniz, oldukça yaygın ağları kullanmanın yanı sıra geçtiğiniz yerleri görme fırsatınız da olacaktır.

Fotoğraf 3

2 – Kalacak yer için benim en yaygın kullandığım iki alternatif var. Birincisi hepinizin kullandığı booking.com. Tüm dünyada güzel fiyatlar bulabileceğiniz booking genel olarak otel ya da hostel bulmak amaçlı kullanılabilir. Diğer alternatif ise airbnb.com sitesi. Başka insanların evlerini ya da odalarını kiralayabileceğiniz bu site benim yurtdışına çıkarken en yaygın kullandığım konaklama yöntemi. Fiyat için bilgi vermem gerekirse Saraybosna’da şehrin merkezi denebilecek yerde kışın gittiğimde kalacak yere verdiğim gecelik ücret tek kişilik oda için 6 dolar idi. Şubat ayında Köln için baktığımda gecelik ev kiraları (karnavaldan da kaynaklı olarak) 60-70€ seviyesine çıkmış durumda. Hosteller hem gidilen yerde arkadaş bulma konusunda kolay olduğu gibi kalacak yer ücretini indirme konusunda da oldukça güzel bir alternatif.

Bir diğer alternatif couchsurfing.com. Bu internet sitesi üzerinden insanlara doğrudan ulaşıp ücretsiz evlerinde kalabilirsiniz. Hem şehir için bir rehberiniz de olmuş olur.

3 – Yeme-içme maliyetine gelecek olursak çok kişisel bir durum. Balkanlar, Ukrayna, Moldova gibi ülkelerde iyi restoranlarda İstanbul’daki normal restorandan daha ucuza yemek yiyebilirken AB, özellikle de ilk 15 üye ülkede yemek için öğün başına 15-20€ harcamak gerekebilir. Normal bir restoranda tabii. Daha uygun alternatif ararsanız da döner hem besleyici hem ucuz olması açısından oldukça iyi bir seçim olabilir.

İçme konusunda da Türkiye dışındaki ülkeler çok büyük oranda fiyat oldukça uygun iken bazı ülkelerde aşırı pahalı da olabilir. Mesela Dubai’de ortalama bir yerde dahi bira 10 dolar, Singapur’da 50cc’lik İngiliz Ale 19 Singapur Doları olabilir. Bunların yanında AB ülkelerinde bir biraya 2-3€, hatta bazen daha da az ödemek de mümkün.

4 – Hediyelik eşya ve diğer masraflar da yeme-içme gibi çok değişken ve kişiye göre ciddi farklılık gösterebiliyor. Eskiden tüm aileme ve yakınlarıma hediye alma konusunda kendimi zorunlu hissederken artık sadece birkaç magnet ve çok özel gördüğüm bir iki hediye dışında hediye almıyorum. Böylece seyahat maliyetim de oldukça düşük oluyor.

Senin toplam maliyetin ne kadar diye soracak olursanız da birkaç örnek vereyim: Cuma akşam gidip Pazar akşam döndüğüm Saraybosna’da sürekli yiyip içmemize, iki gece de dışarı çıkıp eğlenmemize ve içmemize rağmen maliyeti o zamanki parayla (2 sene önce) kişi başına 600-650 lira seviyesinde kaldı. Ki bunun içinde aldığımız birkaç hediyelik eşya da dahildi.

Genelde iki ya da üç gecelik seyahatlerimin masrafları 1000 liranın altında kalıyor. Bu fiyata uçuş, konaklama, yeme-içme, eğlenme ve hediyelikler de dahil.

En son zaman konusundan bahsetmek istiyorum. Seyahat bence 4 mevsim, yani yılboyu yapılabilir. Hatta kışın organize edilen seyahatler yaza göre çok daha ucuza dahi gelir. Ve herkesin gelir durumuna göre değişkenlik göstermesine rağmen bence günümüz gençlerinin birçoğu için yurtiçinde yapılacak bir haftalık tatil maliyeti ile iki kere haftasonunu kapsayan yurtdışı seyahati fiyat olarak benzer seviyede kalabilir.
Not: Bu yazı aslında İstanbul Türkçe Toastmasters’da yaptığım 8. konuşmanın metnidir. Konuşma sırasında, özellikle de süre sıkıntısından dolayı, bazı atladığım detaylar burada tam metin olarak mevcut.

Fotoğraf 4

Not 2: Konuşmam sırasında kullandığım sunum Prezi ile hazırladığım bir sunumdur ve dileyenler Ucuz Seyahatin Yolları Sunumu adresinden ulaşabilir.

Fotoğraf 1: http://www.istanbul.pol.tr/

Fotoğraf 2: http://www.vizebasvuruservisi.com/

Fotoğraf 3: http://www.medyakent.net/

Fotoğraf 4: http://www.publicspeakinginscotland.com/

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.