Haklı olmak mı yoksa haksız olmak mı? Hangisini tercih edersiniz?

To be right or to be wrong, that's the question.

Haklı olmak mı haksız olmak mı?

Birçok insan için bunun cevabı ‘Haklı olmak’tır. Haklıdırlar da bu görüşlerinde. Kim haksız olmayı ister ki?

Ben.

Ben haksız olmayı tercih ederim. Çünkü haklı olduğumda bunun biraz egomu şişirmesi dışında bana hiçbir faydası yok. Ki egomun daha da şişmesinin bana bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Çok şişen ego insanı geride bırakır. Hep bildiğinizi sanırsınız. Bildiğinizi sanmanız da yeni şeyler öğrenmeniz önünde müthiş bir engel teşkil eder. Yerinizde sayar durursunuz. Kimisi yerinde saymayı tercih edebilir. Onlara da itirazım yok. Kişisel tercih ne de olsa. Benlik değil sadece.

Haksız olmak harikadır. Çünkü haksız iseniz yeni bir şey öğrenirsiniz. Geliştirirsiniz kendinizi.

Başlıktaki soru da şöyle değişir:

Öğrenmek mi bildiğinle kalmak mı?

Bildiğinle kalmak yerine bilgini teyit etmek de diyebiliriz. Ama iki durumda da o anki şartlar için geçerlidir bilgimizin geçerliliği. Farklı koşullarda sonuç değişebilir. Yeni bir bilgi öğrendiğinizde ise durum farklıdır. Beyninizde yeni bir alan açılır. Gelişirsiniz bu yeni bilgi ile. Yeni bilgi yeni sorular doğurur. Yeni sorular daha çok öğrenmeyi tetikler. Güzel şeyler yani anlayacağınız. Bana göre tabii ki.

Siz peki, haklı olmayı mı haksız olmayı mı tercih ediyorsunuz?

You may also like...

2 Responses

  1. rojan acar says:

    Halklı olmak değil , MUTLU olmak istiyorum:))

    • Azem says:

      Çok güzel bir noktaya değindin Rojan: Mutlu olmak. İnsanlar genelde haklı oldukları zaman mutlu olacaklarını sanırlar. Ya da mutlu olmak için haklı çıkmaya çalışırlar. Ama bence bu ciddi bir yanılgı. Haklı ya da hasız olmanın mutlulukla ilgisi yok. Şöyle bir yazım var mutluluğa dair: https://www.azemalptekin.com/mutlulugun-formulu/ İlgini çekebilir :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.