Toms ve TEGV

Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarla alışverişe çıktığımızda Toms ayakkabı bakayım demiştim. Zaten bir çift Toms ayakkabım vardı. Yeni alacağım bez ayakkabıyı da Toms almayı düşünüyordum. Arkadaşlara da Toms’un çok güzel bir sosyal girişimcilik projesi olarak başladığından ve her bir çift ayakkabı satın alındığında firmanın bir çift ayakkabıyı da ücretsiz olarak dünyanın çeşitli ülkelerinde ihtiyaç sahiplerine verdiklerinden bahsettim. Daha önce bu konuda yazdığım yazıyı da okuyabilirsiniz.

Sohbet bir anda Türkiye’de niye ihtiyaç sahiplerine Toms dağıtılmadığına geldi. Ben de bir ortak bulunması durumunda yapılabileceğini ilettim. Bugün TEGV’in twiti ile Toms’un TEGV ile işbirliğine gittiğini ve Türkiye’de ayakkabı dağıtımını TEGV üzerinden yapacağını öğrendim. Hatta bu çalışma birkaç aydır yapılıyormuş.

 

İşte bu projenin videosu. Müthiş sevindirdi beni bu haber. Çünkü benzer bir projenin olmasını çok istiyordum ne zamandır.

Tom’s ile birkaç sene önce Birleşmiş Milletler’in Barış Üniversitesi’nden (University for Peace, UN Mandated) online aldığım Sosyal Girişimcilik Eğitimi sırasında tanışmıştım. Beni en çok etkileyen sosyal girişimcilik projelerinden biri Toms, yani Tomorrow’s Shoes. Yarının Ayakkabıları.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.