Diploma Akreditasyonu Hakkında

İngiltere özelinde diplomanızın nasıl tanındığını öğrenmek istiyorsanız bu konudaki kurum UK NARIC. Özellikle de CSCS karta başvuru yapacaksanız mutlaka diplomanızın akreditasyonunu bu kurum aracılığıyla yapmanız gerekiyor. Türkiye’den de kolaylıkla yapılabiliyor bu başvuru.

İhtiyacınız olan akreditasyona göre farklı başvurular yapabiliyorsunuz. ‘Statement of Comparability’ yani aldığınız eğitimin karşılaştırılması ve İngiltere eğitim sistemindeki karşılığını öğrenmek için bu kontrol yeterli olacaktır. Ancak mutlaka asıl ihtiyacınız olanın ne olduğunu ilgili kurumlardan öğrendikten sonra bu işlemleri yaptırmanızı tavsiye ederim.

Statement of Comparability yaptıracakların aşağıdaki videoyu izlemesini tavsiye ederim. Bu videoda hangi dokümanların sisteme yüklenmesi gerektiğine dair bilgi bulabilirsiniz. Bu işlemin bedeli ise KDV dahil £59.40.

Normal şartlarda 10-15 işgünü sürebilen başvurularınızın sonucu acilen lazım ise hızlı servisi de tercih edebilirsiniz. 24 ya da 48 saat olarak sunulan servislerin bedeli ise sırayla £208.80 ve £148.80. Bu bedellere ek olarak standart bedel olan KDV dahil £59.40’ın da ödenmesi gerekiyor. Hızlı posta bu fiyata dahil. Ancak kurye ile talep ederseniz ek olarak KDV dahil £96 daha ödemeniz gerekecek. Kısacası çok da son dakikaya bırakmamak en sağlıklısı bu alanla ilgili.

Örneğin CSCS kart alacakların ‘Statement of Comparability’ yerine ‘Statement of Comparability for Construction Skills for Academically Qualified Persons’ başvurusu yapmanız gerekecektir. Özellikle mühendis ve mimarlar için geçerli bu söylediğim. Ücreti ise KDV dahil £221.40. Türkiye’den başvuracaklar KDV ödemeyeceği için £185.50’ye geliyor fiyat.

Yalnız sisteme yükleyeceğiniz dokümanların dili de çok önemli. Eğer diplomanızın dili İngilizce değilse ayrıca çeviri hizmeti de satın almanız gerekecektir. Onun bedeli ise ayrıca KDV dahil £48. Yalnız çeviri yapılabilecek diller arasında Türkçe yok. O nedenle İngilizce çevirinin önceden yapılmasını öneririm. Ben başvurduğumda Türkçe seçenek olmasına rağmen şimdi kontrol ettiğimde çeviri seçenekleri arasında Türkçe’nin olmadığını gördüm.

Benim önerim transkriptleri birçok üniversite İngilizce verdiği için o şekilde temin etmek. Diplomada İngilizce açıklamalar yoksa o durumda noter onaylı çevirisini yaptırmak. Böylece sadece NARIC’de değil, farklı kurumlarla ilgili çalışmalarda da çeviri yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Tüm bu işlemler UK NARIC websitesinden gerçekleştirilebilir. İnşaatla ilgili çalışacaklar ise UK NARIC Construction Sector Services kısmından başvuru adımlarını kontrol edebilirler.

Özetlemek gerekirse diplomanızın İngiltere’de geçerli olup olmadığını kulaktan doğma bilgiler yerine asıl kaynağından kontrol edilmesi en sağlıklısıdır. Bunun da yolu NARIC’ten geçiyor. Farklı alanlarda akreditasyon uygulamaları var NARIC’in. İngiltere’ye yerleşmek, burada eğitim almak isteyenlerin, çalışmak isteyenlerin ilk durağı bu kurum. Bu adımları atmadan önce kontrol yaptırmakta fayda var.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: