Dubai ve Kadınlar

Dubai ve Kadınlar.

Dubai’de kadınlar nasıl giyinir? Neler yaparlar? Nasıl zaman geçirirler?

Dubai bir kere hemen her insan için güvenli. Nedeni ise çok basit. Yüzbinlerce insan, iş ve para için orada. Hemen herkes çalışma vizesi ile orada bulunduğu ve en ufak bir aksi durumda ülkesine gönderilmesi söz konusu olduğu için, suç oranı da oldukça düşük.

Dubai, bana göre, dünya üzerinde kadınların en güvenli oldukları şehirlerden biri. Bunun tabii ki çok sağlam temelleri var. Herkesin ortak amacı var: Para kazanmak. Bu amaç için özellikle Hindistan’dan gelen işçiler kendilerine aracı olacak ajanslara, insan tacirlerine, birkaç bin dolar ödemeyi göze almak durumunda kalıyor. Bunun için tarlasını, toprağını, hatta evini bile satanlar var. Gelen göçmenlerin yarısından fazlası zaten Hindistan, Pakistan, Filipinler, Nepal, Vietnam, Bangladeş gibi Asya ve Uzak Doğu ülkelerinden geliyor. Bu insanlar için Dubai’ye ya da benzer körfez ülkelerine gelmek bir anlamda kurtuluş gibi. Zaten birçoğu zaten senede ancak bir kere ülkelerine gidebiliyor. Kazandıkları paranın büyük kısmını doğrudan belli periyotlarla ülkelerine gönderiyorlar. İnsanlar onca parayı verip onca yolu geldikten sonra suç işlemeyi aklının ucundan bile geçirmiyor çoğunlukla. Çünkü yanlış bir hareketi işini kaybetmesine yol açabilir.

Bunların dışında bir de beyaz kadın ticareti oldukça yaygın. Memleketin hemen her tarafında, özellikle oteller bünyesindeki gece kulüpleri ve barlar bu iş için kullanılıyor. Bu iş için kullanılan yerler genel anlamda belli olduğu için bilinen gece kulüplerine gidilmedikçe sorun olacak bir durum olmuyor. Ayrıca genel anlamda erkekler kendilerine hayır dendiğinde aşırı ısrarcı olmadıkları için yine de kadınlar rahat ediyor buralarda da.

Kıyafet olarak şimdiye kadar gezdiğim şehirler arasında en açık giyinenleri Dubai’de gördüm desem sanırım yanlış konuşmuş olmam. İster gece ister gündüz kadınlar oldukça rahat kıyafetlerle istedikleri gibi giyinebiliyor. Yılın yarısından fazlasında oldukça sıcak olan bir memlekette zaten diğer türlüsü cidden zor olabilir. Gerçi bir dönem tanıdığım Avusturalyalı bir arkadaşıma eteği dizin hemen üstünde olduğu için uyarı yapılmıştı ama bu uyarı doğrudan herhangi bir yaptırım şeklinde değil, sadece sözlü bir uyarı şeklinde olmuştu. Hatta omuzların da açık olmaması gerektiği, kolsuz değil, kısa kollu üstler tercih etmesi söylenmişti. Bunu sadece bir kere duyduğum için ve hiç denk gelmediğim için çok da dikkate almadım. Tabii yine de dikkate alınmalı.

Sene boyunca sadece Ramazan ayı boyunca hayat biraz daha değişiyor. Gündüz dışarıda yemek yiyemiyorsunuz mesela. Kıyafetler konusunda da biraz daha katı bir tavır sergileniyor. Daha mazbut ve dikkatli giyinmek öneriliyor ve tercih ediliyor. Mazbut derken kastım tüm teni saklayan kıyafetler değil tabii ki. Sadece kısa kollu ve olabildiğince diz seviyesinin altında etekler ya da pantalonlar tercih ediliyor bu dönemde.

Kadınların nasıl zaman geçirdikleri ve neler yaptıklarına gelince, herkes gibi demem yeterli sanırım. Alışveriş yapmak, arkadaşlarla takılmak gibi faaliyetler kabaca. Araba kullanmak Suudi Arabistan’da kadınlar için yasak olmasına rağmen Dubai’de kadın taksi şöförleri bile var. Pink Taxi adı altında çalışıyorlar.

Bir Arap memleketi olan Dubai’deki kadınların bu durumu beni de ciddi olarak şaşırtmış olmakla birlikte özellikle öğretmenlik ve satış gibi alanlarda kadınların ağırlıklı olarak çalışması sanırım buraya göç konusunda en önemli tercih noktalarından biri haline gelmiş bu memleket.

Bu arada ufak bir not: Dubai’nin nüfusunun yaklaşık dörtte biri kadın. İşçilerin çok sayıda olması ve nispeten izole bir hayat sürmesinden dolayı günlük hayatta bu fark o kadar gözle görünür oranda değil.

Son olarak, tavsiye eder miyim? Kesinlikle evet. Yalnız Dubai Birleşik Arap Emirlikleri içinde, nitelikli göçmenler için en bilinen yer olması açılarından ve orada yaşam deneyimlerimden dolayı benim önerim. Biraz konuyla ilgili araştırma yapınca BAE’nin başkenti Abu Dhabi’nin dünyadaki en güvenli şehir olduğunu ve Dubai ile güvenlilik konusundaki karşılaştırmasını aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

https://www.numbeo.com/crime/compare_cities.jsp?country1=United+Arab+Emirates&country2=United+Arab+Emirates&city1=Abu+Dhabi&city2=Dubai&tracking=getDispatchComparison

https://www.thenational.ae/uae/abu-dhabi-is-the-safest-city-on-the-planet-with-lowest-crime-rate-numbeo-com-1.70632

Orijinal yazı 24.03.2014’te bu bağlantıda paylaşıldı: https://fischerone.blogspot.com/2014/03/dubai-ve-kadnlar.html

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.