Yerli Otomobil’de Son Durum

Yerli oto ile ilgili yazımı paylaşmıştım birkaç gün önce. Gerçekten yerli olması durumunda her türlü üretimi desteklediğimi söylemiştim. Detaylar belli olmuş:

-Otonom sürüş teknolojisi: Continental
-Tasarım İtalyan Pininfarina: Biliyorduk zaten,
-Akü/Pil: Çinli firmalarla görüşülüyor,
-Şasi/mekanik aksamlar: İngiliz Myra
-Elektrik motoru: Bosch
-Entegrasyon partneri/teknoloji: Alman EDAG.

Ha, ufak bir ayrıntı: Üretimin Türkiye’de olacağı da kesin değil. Belki yurtdışında bir yerde üretilir, sonra üzerine Made In Turkey diye yazar yerli-milli diye yazarız.

Bir arabanın altyapısını oluşturan herşey bunlar mı diye sorarsanız cevap hayır olur. Yalnız bunlardan daha ciddi bir aksam var mı derseniz, ona da cevap hayır olur. Yerli tankın sadece tenekesini biz üretiyoruz demişti ya zamanında ilgili bakan, bu da o hesap.

Senelerdir dinliyoruz bu hikayeleri ve senelerdir bekliyoruz yerli otomobilin yollarda olmasını. Bir türlü gelemedi. 2022 dendi en son. Umarım diyorum ama çok da toplama bir araba olacağı için çok da umudum yok açıkcası yerli-milli bir araba olacağı konusunda.

Şimdi diyeceksiniz diğer otomobil üreticileri de aynısını yapıyor. Bizimki niye öyle olmasın? Bir yere kadar doğru bu dediğiniz. Otomobillerde kullanılan pek çok aksam, yedek parça gerektiren ekipman Bosch tarafından üretiliyor. Yalnız motoru ve şasiyi kendisi üretiyor bu şirketler. Otonom sistem yeni olduğu için ortaklık yapıyor o konuda iyi firmalarla ancak tasarım yine kendilerine ait.

Swiss-Made ile ilgili yazmıştım. İsviçre devleti %50’den %60’a çıkarmıştı saatlerin maliyetlerinde İsviçrelilik oranını. Yani bir saati oluşturan aksamların maliyetlerinin %60’ı İsviçre kaynaklı olmaz ise Swiss-Made yazamıyorsunuz. Öyle kimse kafasına göre saatin üstüne Swiss-Made yazdıramıyor. Çünkü onu yazdığınız anda en az %20-30 civarında fiyatı artırabiliyorsunuz saatin. Kaliteli bir saat aldığınızın belgesidir o Swiss-Made yazısı.

Bu işte de benzer olsa olmaz mı? Doğuştan bu işi yapabilen çok şirket yok demiş CEO. Yahu daha yeni Tesla tüm patentlerini halka açmadı mı? Alın o patentleri, kullanın ve üretimi burada yapın. AR-GE maliyetleriniz ciddi anlamda azalsın. Bize göre uyarlayın ve kullanın. Bir de bu işlerde gerçekten iyi olan birkaç şirketi satın alalım. Onların teknolojilerini kullanıp bu işi yapalım. Sonra da tüm dünyaya ihraç edelim. Olmaz mı dersiniz? Bu kadar mı zor?

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: