Ahlak Yoksunluğu Üzerine

Son dönemde ilk defa araba almak için araştırmalara başladım. Internetten de sürekli ilanları kontrol ediyorum. Yalnız insanımızın ahlak yoksunluğunu bir kere daha görmemden başka işe yaramadı şimdilik bu araştırmalarım.

Ürün araştırması yaparken bir sitede ne kadar çok filtre varsa o kadar çok sevinirim. Çünkü fazla filtre demek istediğime en yakın ürünü en kısa zamanda bulabileceğim anlamına geliyor. Diğer türlü filtre olmadığında sitenin büyüklüğüne, ilan sayısına bağlı olarak saatlerce arayıp istediğimi bulamamam söz konusu olabiliyor.

Araba araştırırken de en sık gördüğüm hasar görmüş araçların ilanları. Sahibinden.com’da araştırma yaparken filtrelerden biri de “hatasız”, “değişensiz” kısmı. Yani aracın normal servis bakımı haricinde bir sorunu olmamasını tercih ediyorum. İlanlarda ise burası genelde boş görünürken, ki adamakıllı ayrıntılı yazanlar da var, bir takım ahlak yoksunları burada belirtmek yerine açıklama kısmına yazıyor. Hem de kimi zaman 20-30bin liralık hasarlı araçların bilgilerinde var bunlar.

Zaman hayattaki en değerli varlığımız değil midir? Hiçbir zaman değiştiremeyeceğimiz, bedeli olmayan tek varlığımız. Şimdi bu gibi ilan veren ahlaksızların benim zamanımı çalmaya hakları var mı? Niye ahlaklı olup dolambaçlı yollara sapmadan ilan veremiyor bu insanlar? Bu kadar zor mu? Bir yandan da memleketin büyük çoğunluğunun müslüman olma konusu var. Ahlak müslüman olmanın en önemli koşullarından biri değil midir? Güzel ahlaklı denmez mi? Bazıları herhalde hatasız, değişensiz isteyenlerin aramalarından bıkmış, asıl ilan açıklamasını düzeltmektense alta aracın hatalarını açıklayıp ‘’istemiyorsanız aramayın kardeşim’’ tarzı bir not düşmüş. ‘’E be adam, sen düzgün ilan ver de milleti uğraştırma’’ demezler mi insana?

Demem o ki güya müslüman, ahlakın önemli olduğu toplumumuz bunların yoksunluğunu çok yaşıyor. Umarım bu gibi insanlar biter de geriye daha dürüst insanlar kalır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.