Teknoloji ve Akıllı Saatlere Dair

Teknoloji geliştikçe yeni ve ilginç cihazlar da piyasaya geliyor. Giyilebilir teknolojiler benim en çok ilgimi geçen ürün kategorisi içinde. Akıllı dediğimiz saatler de yine bu kategori içinde. Yalnız bu “akıllı” saatler içinde biri var ki satın alınması beni en çok şaşırtan ürün: Apple Watch.

Çocukluğumdan beridir saatim hemen her dönem vardı. Genelde analog, pilli saatler taktım. Birkaç sene öncesinde de giyilebilir teknolojiler içinde akıllı bileklik almıştım. Huawei A2 bileklik. Pil ömrü sanırım 2 hafta civarı idi. Bildiğiniz bileklik olmasına rağmen rakiplerine göre hem pil ömrü hem de ekran büyüklüğü açısından ciddi iyiydi ve beni de gayet memnun ediyordu. En son 10 ay kadar önce kaybedene kadar da kullanmaya devam ettim. O güzel bileklik gerçekten de adı gibi bileklikti ve varlığını neredeyse hissetmezdim. Düştüğünü de bu nedenle geç fark ettim. Güzel bir bileklikti ama kordon mekanizmasının berbat olduğunu daha başlardan itibaren fark etmiştim.

Sonrasında akıllı saat almaya karar verdim ve bakınmaya başladım. Withings’in modelleri kafamı kurcalıyorlardı. Hem akıllı saat özelliklerine sahip hem de pil ömrü ve genel çerçevesiyle ciddi sağlam ve güzel saatlerdi. Yalnız son tahlilde Huawei GT2 Pro’dan yana kullandım tercihimi. Neden mi?

Şimdi size tüm özelliklerini burada sayarsam saçmalamaktan öteye geçmem. Buradan bakabilirsiniz. Gövdesi 10 seneden fazladır kullandığım saatimde olduğu gibi titanyum ve müthiş hafif. Camı safir kristal olduğundan çizilmesi, kırılması için gerçekten çook ciddi şiddet gerektiriyor. Birçok spor modu, kendi GPS’i vs. sayısız özelliği var. Pili ise 2 hafta kadar gidiyor normal kullanımda. Ben genelde unutuyorum şarj etmeyi. Sayısız özelliklerinin tamamını kullanmasam da birçok ihtiyacım olan özelliğini kullanıyorum. Zaten beni bilen bilir, özelliklerini kullanmayacağım ürünü de almam.

Başta bahsettiğim Apple Watch’a dönmeden önce bir ufak bilgi daha. Şarj ihtiyacı olmayan akıllı saat de var. Yani pil ömrü bahane değil. Apple Watch her seferinde daha fazla özellik, daha yeni ilginç eklentiler getiriyor. En son kardeşim dahi müzisyen olmasına rağmen iki kulaklığını satıp benden de alacağı destekle Apple Watch’ın yeni versiyonunu almak istediğini söyledi. Net bir şekilde HAYIR dedim. Çünkü bence en kötü ürünü Apple’ın, Apple Watch. Neden mi? Çok basit bir yanıtı var bu sorunun: Saat dediğin her gün şarj edilmez!

Yine “Neden olmasın?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Anlatayım. Akıllı saatleri sizin ne amaçlı kullandığınızı bilmiyorum ama ben sırf aksesuar olarak kullanmıyorum. Kalbimin ritmini, stres seviyemi, yürüdüğüm adımı, yaptığım egzersizin takibini vs. görmek için kullanıyorum. Kimi zaman kulaklık niyetiyle telefonu cebimden çıkarmadan konuşmak amaçlı kullandığım da oluyor. Yani birçok farklı kullanımı var. Bu özellikler Apple Watch’da da var. Hatta düşerseniz algılayıp gerekirse ilgili birimlere haber dahi verebiliyordu sanırım. Yalnız o birimler size ulaşamaz.

Çünkü şarjı muhtemelen o saate kadar dayanmaz.

Çünkü her gün şarj edilmesi gerekiyor.

Çünkü 18 saat biçilmiş pil ömrü var.

Çünkü gördüğüm birçok Apple Watch kullanıcısı her zaman takmıyor saatlerini, bir süreden sonra.

Çünkü ilk versiyondan bu yana tek geliştirmedikleri ve bence Apple’ın en çok öğündüğü değişmeme konusunu bu saatte pil konusunda gerçekleştiriyorlar.

Apple firmasının birçok politikasını beğenmesem de güzel ürünler ürettiğini, benim de bu ürünlerin kullanıcısı olduğumu kabul ediyorum. Özellikle de bilgisayar konusunda. Yalnız saat konusunda bu kadar beceriksiz olmalarına aklım ermiyor. Ha, alanlara, kullanananlara da tercihlerinde mutluluklar diliyorum. Muhtemelen mutludurlar da. Benlik değil sadece. Onlarca yıldır saat takmış olan, saatinin pilini en sık 2-3 senede bir değiştirmiş biri olan ben her gün şarj etmeyi bırakın kullanımı, uygulamasını dahi mantıklı bulmuyorum. Apple zaten İstanbul Borsası’na kote şirketlerin sanırım tamamına yakınını, belki tamamını alacak nakit parası olan bir şirket. Kalkıp da böyle saçma sapan bir teknoloji için daha fazla zengin olmalarını sağlamaya niyetim yok.

Görsel: huawei.com

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: