Konut Kredileri Faizleri ve Mortgage

Hep bize şöyle pazarlandı:

  • Kira öder gibi ev sahibi olacaksınız.

Mortgage dediğimiz sistem evinizi ipotek ettirerek kredi almanızı, en az %20 ödeyerek kalan en fazla %80 oranındaki evin ücreti için kredi çekmeyi ön gören bir sistemdir.

Maksat kredi faizini biraz uzun tutarak ödemeleri azaltmak ve ‘kira öder gibi’ kredinin ödenmesini sağlamak bu sistemde. Peki durum öyle mi?

İngiltere’ye gittiğimde oradaki arkadaşımın birkaç sene önce evini satın aldığını, bunun için %20 peşinat ödediğini, normalde 1600GBP kira ödemek yerine sabit faizli 20 yıllık kredi çektiğini ve ayda 900GBP ödediğini söyledi. Çok güzel bir fikir diye düşündüm. Çünkü ‘kira öder gibi’ denen kavram oturuyordu ve hatta bir adım da ileri taşınıyordu. Kiradan dahi çok daha uygun fiyata ev sahibi oluyordunuz.

Sadece lafa bakmayıp biraz araştırma yaptım. Örneğin 250.000GBP değerindeki bir ev için HSBC’den 200.000GBP mortgage kredisi çekerseniz 20 yıl içinde ödeyeceğiniz miktar 278.000GBP. Çok az küsüratı var. En yüksek faizle de ödenecek tutar yaklaşık 316.000GBP seviyesinde. Yani 20 yılda ödeyeceğiniz faiz oranı en fazla %58.

Türkiye’de durum nasıl diye baktığımda durumun çok içler açısı olduğunu gördüm. Yıllık en uygun faizlerden biri Ziraat Bankası’na ait ve o da %0.98 faiz öneriyor. Aylık. En fazla 10 sene kredi veriyor. Diğerlerine ayrıca bakalım. Garanti ve Denizbank var buralarda 20 yıllık kredi veren. Ancak aylık %1,50 oranla veriyor. 200.000 lira alıp sonunda toplamda 742.000TL ödüyorsunz. Faiz oranını siz hesaplayın artık (%371). İngiltere’deki faiz oranı ise %4-5 arasında. Ama yıllık faiz, aylık değil.

Demem o ki, mortgage iyidir, hoştur, ama adı dışında kalanı yalan. Çünkü kira öder gibi ev sahibi olunmuyor öylece. Kira kadar ödemek isterseniz o durumda ya vade çok uzuyor, ya peşinat çok artıyor. Başka yolu yok çünkü.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.